عوامل محیطی موثر در خسارات فضای سبز

نور خورشید ؛

نور خو.رشید به‌عنوان منبع تامین انرژی برای گیاهان بشمار می‌آید با وجود نور آب و دی‌اکسیدکربن و طی عمل فتوسنتز انرژی نورانی خورشید به‌صورت کربوهیدرات در گیاهان ذخیره می‌شود. این انرژی در جذب عناصر تقسیم سلولی و سایر واکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

اگر نور از حد مناسب بالاتر باشد :

کلروپلاست های برگ صدمه دید و میزان فتوسنتز کاهش می‌یابد گیاهی با ساقه‌ی قطور و میان گره کوتاه تولید می‌شود سبب ذبح شدن برگ‌های گیاه می‌شود مواد بیشتری برای ایجاد طعم و مزه در گیاه ذخیره می‌شود میزان تعرق در گیاه افزایش می‌یابد .

اگر شدت نور کم و ضعیف باشد :

سرعت فتوسنتز و رشد کاهش می‌یابد

 گیاهانی ضعیف تولید می‌شود

 طول میان گره‌ها افزایش می‌یابد

ساقه‌ها باریک می‌شود

 برگ‌ها نازک می‌شود

کیفیت محصول کاهش می‌یابد

شیوع بیماری‌ها افزایش می‌یابد

دما

دما تاثیر مستقیم در فتوسنتز ، گل‌دهی، جلوگیری از ریزش گل‌ها، ایجاد رکود در گیاهان نقش دارد‌. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاه دمایی است که، در آن فتوسنتز و تنفس در بهترین شرایط انجام شود. گیاهان را با کنترل دما می‌توان در مواقع معینی وادار به گل‌دهی کرد.( در شرایط گلخانه‌ای). بعضی از بذرها برای سبز شدن باید در دمای پایین نگهداری شود و بعضی از گل‌ها برای گل‌دهی باید سرمای زمستانی ببینند .

آب

کم‌آبی در گیاهان به‌صورت علائمی مانند: توقف رشد، کوچک‌تر شدن برگ،کوتاه شدن فاصله میان گره‌ها، بد شکل شدن برگ‌ها و ریزش برگ مشاهده می‌شود. علائم کمبود آب در گیاهانی مانند گل داوودی شامل تیره شدن برگ‌ها و در بگونیا به‌صورت خاکستری شدن برگ‌ها دیده می‌شود. پرآبی به‌صورت علائمی مانند افزایش ارتفاع گیاه آبدار شدن ساقه نرم و شکننده شدن و گاهی پژمردگی و مرگ گیاه در معرض نور کاهش اکسیژن و صدمه به ریشه و عدم جذب آب و مواد غذایی و درنهایت پژمردگی و توقف رشد نمایان می‌شود. پرآبی به‌معنای مصرف بیش‌ازحد آب در هر دور آبیاری نیست. بلکه؛ نشان‌دهنده تکرار دفعات استفاده از آب است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.